7 listopada w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu i 8 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu odbyły się spotkania poświęcone historii motoryzacji i bezpieczeństwa w ruchu drogowym pn. „100 lat Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
W spotkaniach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu opolskiego oraz zawierciańskiego a także seniorzy z tych rejonów.
Uczestnicy mieli okazję wysłuchać dwóch prelekcji na tematy dotyczące rozwoju motoryzacji oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego w Wolnej Polsce. Pan Bartosz Gondek, dziennikarz motoryzacyjny i historyk przedstawił historię polskiej motoryzacji od odzyskania przez Polskę niepodległości aż do czasów współczesnych. Przybliżył postacie związane z polskim przemysłem samochodowym, a także przypomniał najsłynniejsze modele polskiej motoryzacji.
Pan Jacek Zalewski, Prezes Fundacji Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zwrócił uwagę na problem bezpieczeństwa na polskich drogach. Przybliżył statystyki wypadków drogowych wskazując ich najczęstsze przyczyny na przestrzeni lat. Jedną z ciekawostek była charakteryzacja służb mundurowych: „Policja wczoraj” a „Policja dziś”.
Dla uczestników przygotowano także edukacyjny konkurs, w którym nagrodami były parasole z elementami odblaskowymi. Wszyscy otrzymali opaski odblaskowe, mające poprawiać ich widoczność na drodze.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotograficzna, prezentująca 100 lat motoryzacji ukazująca najbardziej znane samochody wyprodukowane w Polsce po 1918 roku. Nie zabrakło także wystawy pojazdów – polskich klasyków motoryzacji taki jak: Fiat 126p, Fiat 125p, Nysa Milicja, Syrena. Modele obecnie niespotykane już na polskich drogach, budziły wśród dzieci i młodzieży zaciekawienie i podziw, zaś dla starszych były okazją do wspomnień.
Całość przedsięwzięcia dopełniła wystawa mundurów policyjnych oraz innych policyjnych „gadżetów”, jak odznaki policyjne, urządzenie do badania stanu trzeźwości czy ręczny miernik prędkości.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tych wydarzeniach. To były niezapomniane chwile, do których z pewnością nie raz jeszcze powrócimy!
Wszystkich zainteresowanych tematyką polskiej motoryzacji i bezpieczeństwa ruchu drogowego zapraszamy do przeczytania artykułu „Bezpieczny wehikuł czasu na drogach II RP”: