Patronat
Program
Część teoretyczna:
- Prawidłowa pozycja za kierownicą, ustawienie fotela, kierownicy, lusterek
- Sposób działania systemów elektronicznych
- Sytuacje drogowe – przewidywanie i unikanie zagrożeń.
Część praktyczna:
Hamowanie awaryjne z jednoczesną próbą ominięcia przeszkód – uczestnicy trenują właściwe reakcje w tak typowej sytuacji jaką jest gwałtowne hamowanie na śliskiej nawierzchni przy jednoczesnej próbie ominięcia przeszkód.
Łuk poślizgowy – ćwiczenie realizowane jest na specjalnie do tego przygotowanym zakręcie o obniżonej przyczepności. Idea ćwiczenia opiera się na wykonywanych kolejno przejazdach przy zróżnicowanych prędkościach. Trenujemy dobór właściwego toru jazdy, a także reakcje na potencjalnie niebezpieczne, symulowane zjawiska podsterowności oraz nadsterowności.
Awaryjna zmiana pasa ruchu – ćwiczenie przypominające swoim charakterem popularny „test łosia”, stanowi najbardziej dynamiczne spośród wszystkich ćwiczeń kursu. Polega ono na podwójnej zmianie pasa ruchu w wyniku której, dojść może do poślizgu zarówno przedniej jak i tylnej osi samochodu. Uczestnicy mają możliwość wytrenowania odpowiednich reakcji na poślizg ale przede wszystkim poznania sposobów działania systemów elektronicznych wspomagających kierowcę.
Jazda równoległa – moduł doskonale ukazujący, jakie zagrożenie niesie ze sobą tzw. „siedzenie komuś na zderzaku” jak szalenie ważne jest trzymanie dystansu pod poprzedzającym pojazdem. Kursanci dowiadują się tutaj o regule 3 sekund, czasie reakcji kierowcy i wówczas pokonanym dystansie.
Galeria zdjęć
– 17 listopada 2022 r. – trening techniki jazdy w Sieradzu
Warsztaty dedykowane są uczniom ostatnich klas szkół średnich. Podczas zajęć uczestnicy mogą przekonać się, że nie wystarczy tylko znać przepisy ruchu drogowego, ale trzeba je rozumieć i przestrzegać. Eksperci przygotowali doświadczenia, które mają uświadomić jak ogromne znaczenie w kształtowaniu bezpieczeństwa na drogach ma prędkość, koncentracja i trzeźwość. Spośród uczestników warsztatów wyłaniane są osoby, które biorą udział w treningu techniki jazdy. Program trwa ok. 2 godzin.
- Prezentacja filmu „Mistrzowie w drodze”.
- Wprowadzenie do zagadnień.
- Ćwiczenia praktyczne z komentarzem, z wykorzystaniem alko/narko gogli.
- Kontrola drogowa – zachowanie podczas kontroli drogowej i prezentacja urządzeń, wykorzystywanych podczas kontroli
- Ćwiczenia praktyczne z komentarzem, z wykorzystaniem refleksomierza, aparatu Piórkowskiego, wagi przeciążeń
- Test dla uczniów z prawem jazdy, którzy chcą wziąć udział w treningu techniki jazdy.
Galeria zdjęć
Sucha Beskidzka
Trzeci rok z rzędu młodzi kierowcy mają szansę przejść treningi z doskonalenia techniki jazdy w ramach programu „Mistrzowie w drodze”.
w kontrolowanych warunkach, krytycznych sytuacji, jakie zdarzają się na drodze, a przede wszystkim zdobycie umiejętności pozwalających unikać takich niebezpieczeństw
w przyszłości. Kierowca m.in. nauczy się hamowania na śliskiej nawierzchni, zmiany pasa ruchu w niebezpiecznych okolicznościach czy doboru właściwego toru jazdy.
Ambasadorem programu, od początku trwania wszystkich jego edycji, jest Kajetan Kajetanowicz, wspiera on Mistrzów promując bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Sam jest wzorem mistrzostwa jako wielokrotny rajdowy mistrz Europy i Polski.