..

Patronat

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Komendant Główny Policji
Główny Inspektor Transportu Drogowego
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji

Program

Część teoretyczna:

  • Prawidłowa pozycja za kierownicą, ustawienie fotela, kierownicy, lusterek
  • Sposób działania systemów elektronicznych
  • Sytuacje drogowe – przewidywanie i unikanie zagrożeń.

Część praktyczna:

Slalom A i B – ćwiczenia ukazujące zalety prawidłowej pozycji za kierownicą, dobrej techniki obserwacji drogi oraz właściwej pracy rąk na kierownicy. W trakcie tego ćwiczenia uczestnicy po raz pierwszy spotykają się z zagadnieniem doboru toru jazdy.

Hamowanie awaryjne z jednoczesną próbą ominięcia przeszkód – uczestnicy trenują właściwe reakcje w tak typowej sytuacji jaką jest gwałtowne hamowanie na śliskiej nawierzchni przy jednoczesnej próbie ominięcia przeszkód.

Łuk poślizgowy – ćwiczenie realizowane jest na specjalnie do tego przygotowanym zakręcie o obniżonej przyczepności. Idea ćwiczenia opiera się na wykonywanych kolejno przejazdach przy zróżnicowanych prędkościach. Trenujemy dobór właściwego toru jazdy, a także reakcje na potencjalnie niebezpieczne, symulowane zjawiska podsterowności oraz nadsterowności.

Awaryjna zmiana pasa ruchu – ćwiczenie przypominające swoim charakterem popularny „test łosia”, stanowi najbardziej dynamiczne spośród wszystkich ćwiczeń kursu. Polega ono na podwójnej zmianie pasa ruchu w wyniku której, dojść może do poślizgu zarówno przedniej jak i tylnej osi samochodu. Uczestnicy mają możliwość wytrenowania odpowiednich reakcji na poślizg ale przede wszystkim poznania sposobów działania systemów elektronicznych wspomagających kierowcę.

Jazda równoległa – moduł doskonale ukazujący, jakie zagrożenie niesie ze sobą tzw. „siedzenie komuś na zderzaku” jak szalenie ważne jest trzymanie dystansu pod poprzedzającym pojazdem. Kursanci dowiadują się tutaj o regule 3 sekund, czasie reakcji kierowcy i wówczas pokonanym dystansie.

Galeria zdjęć

20 czerwca 2022 r. – trening techniki jazdy na terenie MotoPark w Krakowie
13 października 2022 r. – trening techniki jazdy na terenie Autodromu Pomorze w Pszczółkach
14 października 2022 r. – trening techniki jazdy na terenie MotoPark Toruń

– 17 listopada 2022 r. – trening techniki jazdy w Sieradzu

– 24 listopada 2022 r. – trening techniki jazdy w Lublinie

Warsztaty dedykowane są uczniom ostatnich klas szkół średnich. Podczas zajęć uczestnicy mogą przekonać się, że nie wystarczy tylko znać przepisy ruchu drogowego, ale trzeba je rozumieć i przestrzegać. Eksperci przygotowali doświadczenia, które mają uświadomić jak ogromne znaczenie w kształtowaniu bezpieczeństwa na drogach ma prędkość, koncentracja i trzeźwość. Spośród uczestników warsztatów wyłaniane są osoby, które biorą udział w treningu techniki jazdy. Program trwa ok. 2 godzin.

Program
  1. Prezentacja filmu „Mistrzowie w drodze”.
  2. Wprowadzenie do zagadnień.
  3. Ćwiczenia praktyczne z komentarzem, z wykorzystaniem alko/narko gogli.
  4. Kontrola drogowa – zachowanie podczas kontroli drogowej i prezentacja urządzeń, wykorzystywanych podczas kontroli
  5. Ćwiczenia praktyczne z komentarzem, z wykorzystaniem refleksomierza, aparatu Piórkowskiego, wagi przeciążeń
  6. Test dla uczniów z prawem jazdy, którzy chcą wziąć udział w treningu techniki jazdy.
W warsztatach z bezpieczeństwa ruchu drogowego wzięło udział prawie 1700 osób.
Gdzie byliśmy?
Dyrektorzy placówek zgłosili do udziału w programie ponad 12 tys. uczniów.

Galeria zdjęć

Sucha Beskidzka

Trzeci rok z rzędu młodzi kierowcy mają szansę przejść treningi z doskonalenia techniki jazdy w ramach programu „Mistrzowie w drodze”.

Program „Mistrzowie w drodze” promuje mistrzowską jazdę. Mistrzowska jazda to – przede wszystkim bezpieczna – zgodna z przepisami, kulturalna, pokazująca szacunek dla innych uczestników ruchu drogowego.
Wraz z rozpoczęciem przedsięwzięcia, do udziału w programie zapraszamy szkoły średnie. Warsztaty z bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skierowane są do uczniów ostatnich klas. Szkoły zainteresowane przeprowadzeniem u siebie warsztatów, prosimy o przesłanie zgłoszenia.
O przeprowadzeniu warsztatów zdecyduje także kolejność zgłoszeń! Limit planowanych wydarzeń jest ograniczony.
W tej edycji, organizatorzy programu „Mistrzowie w drodze” zwracają się do uczniów ostatnich klas szkół średnich. Wśród nich są już przecież młodzi kierowcy, którzy są adresatami tego programu. Istotne jest też to, że zgłoszona szkoła, będzie miała szansę wzbogacić swoje zajęcia o niezwykle potrzebną tematykę społeczną.
Spotkania stworzą uczniom możliwość wskazania konkretnych i interesujących tematów i aspektów brd. To będzie wskazówka dla ekspertów, którzy będą mogli podzielić się swoją wiedzą. „Mistrzowie w drodze” dotychczas zebrali już pakiet wiedzy, który jest dostępny pod tym linkiem. W tej edycji program zostanie wzbogacony o dodatkową formę komunikacji z przyszłymi i dotychczasowymi młodymi kierowcami.
Ponadto dla młodych kierowców wyłonionych spośród uczestników warsztatów zaplanowano treningi z doskonalenia techniki jazdy. Dla młodego kierowcy to szansa poznania,
w kontrolowanych warunkach, krytycznych sytuacji, jakie zdarzają się na drodze, a przede wszystkim zdobycie umiejętności pozwalających unikać takich niebezpieczeństw
w przyszłości. Kierowca m.in. nauczy się hamowania na śliskiej nawierzchni, zmiany pasa ruchu w niebezpiecznych okolicznościach czy doboru właściwego toru jazdy.

Ambasadorem programu, od początku trwania wszystkich jego edycji, jest Kajetan Kajetanowicz, wspiera on Mistrzów promując bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Sam jest wzorem mistrzostwa jako wielokrotny rajdowy mistrz Europy i Polski.