Stracić Prawo jazdy to na prawdę żadna sztuka jeśli motocyklista nie przestrzega przepisów. Fotoradary i wideorejestratory oraz monitoring miejski rejestrują nie tylko przekroczenie prędkości ale także inne „punktowane” wykroczenia drogowe.
Oto kilka przykładów z życia wziętych jak można „za jednym zamachem” stracić uprawnienia:
Przykład 1:
- wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim – 9 pkt.
- przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h – 10 pkt.
- nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu – 6 pkt.
Łącznie 25 punkty karnych
Przykład 2:
- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym – 10 pkt.
- przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 8 pkt.
- przejazd na czerwonym świetle – 6 pkt.
- przejechanie linii podwójnej ciągłej – 5 pkt.
Łącznie 29 punktów karnych
Jeśli kierujący naruszy kilka zasad ruchu drogowego jednocześnie, w przypadku zatrzymania go przez Policję otrzymuje punkty karne za każde z popełnionych naruszeń (poza nielicznymi wyjątkami).
Oprócz punktów są też dotkliwe mandaty. Policjant nakładający mandat karny jest obowiązany poinformować ukaranego o fakcie popełnienia czynu podlegającego ewidencji i liczbie punktów, które będą jej przypisane. W sytuacji przekroczenia 24 punktów, sporządzany jest wniosek o sprawdzenie kwalifikacji kierowcy. Dodatkowo kierujący kierowany jest na badania psychologiczne. Gdy posiada prawo jazdy do 1 roku, limit, którego nie wolno mu przekroczyć wynosi 20 punktów karnych.
W stosunku do „młodego” kierowcy komendant wojewódzki Policji występuje z wnioskiem do organu właściwego w sprawach wydania prawa jazdy o cofnięcie uprawnień takiej osobie. W przypadku zarejestrowania co najmniej 25 punktów na koncie kierowcy posiadającego prawo jazdy dłużej niż rok komendant wojewódzki Policji występuje z wnioskiem o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji – w zakresie wszystkich posiadanych przez niego kategorii praw jazdy.
W razie odmowy przyjęcia mandatu karnego w ewidencji dokonywany jest wpis tymczasowy, a po prawomocnym wyroku sądowym dokonywany jest wpis ostateczny.
Punkty karne za konkretne naruszenie usuwane są po upływie 1 roku od jego popełnienia.
Niedługo będzie można jeszcze szybciej uzbierać punkty albowiem na etapie końcowym są prace nad Rozporządzenie w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Między innymi nowością będzie:
2 pkt. za utrudnianie lub tamowanie ruch poprzez niesygnalizowanie manewru, tyle samo punktów otrzyma kierowca, który daje błędny sygnał,
4 pkt. za przewożenie pasażera bez kasku,
3 pkt. otrzyma kierujący za zwiększenie prędkości pojazdem wyprzedzanym oraz za wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym (dotychczas 0 punktów),
2 pkt. za wjeżdżanie na skrzyżowanie jeśli nie na nim lub za nim miejsca na kontynuowanie jazdy,
3 pkt. otrzymają osoby zakrywające światła, oznaczenia czy tablice rejestracyjne.