Aby bezpiecznie korzystać z drogi jako pieszy trzeba posiadać na ten temat wiedzę. To pomaga i sprawia, że prawdopodobieństwo wypadku staje się dużo mniejsze.
Światło odblaskowe – to błysk rozsądku na drodze – w mieście i poza miastem.
Piesi mylą dwa pojęcia – widzieć i być widocznym. Sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód lub jego światła, to i oni są widziani przez kierującego pojazdem. To błąd! W nocy prze złej pogodzie pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów, jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – z odległości większej niż 150 metrów !
Minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – 80 metrów. Samochód poruszający się z prędkością np. 50 km/h przejeżdża w ciągu 1 sekundy aż 14 metrów !!! Czym wcześniej kierowca zauważy pieszego na jezdni tym skuteczniej zahamuje. Nie jest przesadą hasło, które mówi, że Odblask = się życie.
Elementy odblaskowe są tak dobrze widoczne ponieważ odbijają światła. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków z tyłu i z przodu.
Dzieci do 15 roku życia mają obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu jeśli poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak namówić dzieci aby nosiły elementy odblaskowe, nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę zarówno w dzień jak po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym ale wszędzie gdzie się poruszają. Kupując odzież dla dzieci warto wybrać taką, która ma trwale naszyte elementy odblaskowe. Te zasady zwiększą również bezpieczeństwo dorosłych.
Przechodzenie przez jezdnię
To niby nic trudnego, ale czynność ta powinna być wykonywana „z głową”. Przejście dla pieszych wskazuje tylko miejsce, w którym dozwolone jest przechodzenie przez ulicę lecz nie zapewnia stu procentowego bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniamy sobie sami.
Przechodząc przez jezdnię pamiętaj:
- Nie przechodź przez ulicę „z marszu”, zatrzymaj się i oceń sytuację.
- ZAWSZE, niezależnie od tego gdzie przechodzisz (także na światłach): spójrz w lewo, potem w prawo, znów w lewo. Nic nie jedzie – przechodzisz. Jeśli samochód nie zwalnia CZEKAJ, nawet gdy masz zielone światło.
- Stosuj zasadę szczególnej ostrożności, przecież może się zdarzyć, że kierowca będzie nietrzeźwy albo zachowa się jak nieodpowiedzialny pirat drogowy. Masz za dużo do stracenia żeby mu udowodnić, że to ty masz pierwszeństwo.
- Uważaj szczególnie wtedy gdy jest zła widoczność na drodze, czyli: o zmroku, w nocy, w czasie deszczu albo śniegu.
- Nigdy nie przechodź w miejscu gdzie kierowcy nie spodziewają się pieszych np. tam gdzie barierki oddzielają jezdnię od chodnika.
- Nie wchodź nagle na jezdnię spoza przeszkody: żywopłotu, zaparkowanego pojazdu, autobusu, który zatrzymał się na przystanku. itp.
- Szybko pokonuj jezdnię, ale nie przebiegaj.
- Jeśli przechodzisz przez jezdnię dwupasmową zawsze upewnij się czy przepuszczą cię samochody jadące po obydwu pasach RUCHU.
- Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu – Jednakże poza przejściem możesz pokonać jezdnię TYLKO POD WARUNKIEM, ŻE NIE SPOWODUJE TO ZAGROŻENIA BEZPIECZEŃSTWA LUB UTRUDNIENIA RUCHU POJAZDÓW.
- Będąc na jezdni poza przejściem ustępuj pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi idź drogą najkrótszą.
- Zabrania się: przebiegania przez jezdnię, przechodzenia w miejscu o ograniczonej widoczności, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.
Nie ryzykuj! Nie przechodź (przebiegaj) na czerwonym świetle. W miastach takie zachowanie pieszych zalicza się do głównych przyczyn wypadków z ich udziałem.
Poruszanie się poboczem i jezdnią
- Z pobocza korzystaj tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Dopiero gdy nie ma pobocza albo nie nadaje się ono do użytku możesz iść po jezdni.
- Chodzenie po jezdni jest zawsze ostatecznością. To najmniej bezpieczne miejsce dla pieszego, bo jezdnia jest przede wszystkim dla pojazdów. Pieszy na jezdni jest tylko gościem.
- Pobocze często ma dużo gorszą nawierzchnię niż jezdnia np. rośnie na nim trawa, albo jest wysypane żwirem, mimo to będziesz tam znacznie bezpieczniejszy niż na jezdni. Wygoda to nie wszystko, liczy się bezpieczeństwo !
- Gdy wzdłuż drogi biegnie chodnik i pobocze, zawsze wybieraj chodnik !
- Poboczem lub jezdnią należy chodzić lewą stroną drogi (twarzą do nadjeżdżających pojazdów). Idąc po jezdni zajmuj miejsce najbliżej jej krawędzi i obowiązkowo ustępuj pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Oznacza to obowiązek zatrzymania się lub nawet zejścia z jezdni.
- Poruszanie się lewą stroną drogi zapewnia lepszą widoczność i zwiększa Twoje bezpieczeństwo, jest to elementarna zasada. Chodzenie prawą stroną powoduje, że pieszy nie widzi nadjeżdżającego z tyłu samochodu, co na wąskich drogach grozi potrąceniem, zwłaszcza w sytuacji wymijania się dwóch pojazdów.
- Idąc jezdnią lub poboczem obserwuj nadjeżdżające samochody, w razie gdy pojazd nie zmienia toru jazdy aby bezpiecznie Cię wyminąć zejdź z jezdni, a gdy idziesz poboczem dla własnego bezpieczeństwa przesuń się jeszcze dalej od krawędzi jezdni, nawet gdy jest to niewygodne.
- Przepisy zezwalają, aby na drodze o małym ruchu przy dobrej widoczności dwóch pieszych szło obok siebie, jednak dla własnego bezpieczeństwa lepiej po jezdni chodzić „gęsiego”. Przy złej widoczności chodzenie po jezdni parami jest zwykłą lekkomyślnością i narażaniem życia.
- Będąc na jezdni szczególnie uważaj na zakrętach dróg i wzniesieniach gdyż kierowcy mogą Cię wówczas zauważyć dosłownie w ostatniej chwili.
- W czasie deszczowej pogody czy też opadów śniegu także musisz kontrolować sytuację na drodze, a nie skupiać się głównie na osłanianiu parasolką, spoza której nie widać nadjeżdżających samochodów.
Siedząc za kierownicą samochodu pamiętaj:
- Jesienią widoczność może być bardzo zła także w ciągu dnia.
- Pieszy jest gorzej widoczny, nawet tam gdzie są oświetlone ulice.
- Podczas złej widoczności piesi „zlewają” się otoczeniem. Przygotuj się, że zobaczysz pieszego w ostatniej chwili.
- Pieszy widzi samochód, ale nie zawsze Ty widzisz pieszego. Dlatego: NOGA Z GAZU !
- Na mokrej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu. Miej to na uwadze gdy dojeżdżasz do przejścia dla pieszych.
- Stopień obrażeń potrąconego pieszego jest uzależniony od prędkości jadącego pojazdu. Pieszy potrącony przez samochód jadący z prędkością 60 km/h ma 15% szans na przeżycie a z prędkością 50 km/h około 40 %. Nawet jeśli przeżyje często zostaje osoba niepełnosprawna do końca życia. PRĘDKOŚĆ JEST ZABÓJCĄ !
Łamanie przepisów słono kosztuje
Najwyższą ceną za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego i brak rozsądku na drodze jest wypadek drogowy. Za łamanie przepisów jak wiadomo jest też cena wymierna w złotówkach, czyli mandat. Może go dostać zarówno pieszy jak i kierowca.
Przykładowy „cennik”:
Gdy pieszy łamie przepisy:
- Wejście na przejście dla pieszych, jeżeli sygnalizator nadaje sygnał czerwony – 250
- Wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd:
- na przejściach dla pieszych – 50
- w miejscach innych niż przejścia dla pieszych – 100
- Wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi – 100
- Przechodzenie przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni – 50
- Niestosowanie się do znaków drogowych dotyczących ruchu pieszych – 50
Przechodzenie przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności drogi:
- na obszarze zabudowanym – 50
- na obszarze niezabudowanym – 100
- Zwalnianie kroku lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko – 50
- Przebieganie przez jezdnię – 50
- Chodzenie po torowisku – 50
- Wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie – 100
- Naruszenie obowiązku korzystania przez pieszego z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza – 50
- Naruszenie przez pieszego idącego po poboczu lub jezdni obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi – 50
- Naruszenie przez pieszych obowiązku poruszania się po jezdni jeden za drugim – 50
- Naruszenie obowiązku korzystania z przejść dla pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko – 50
- Korzystanie z dróg niedostępnych dla pieszych – 50
- Naruszenie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drogach dla rowerów – 50
Gdy przepisy łamie kierowca:
- Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi – 200
- Nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu – 350
- Nieustąpienie pieszym przez kierującego pojazdem pierwszeństwa na skrzyżowaniu przy skręcaniu w drogę poprzeczną – 350
- Nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni – 350
- Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej – 350
- Naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu w takim miejscu i na taki czas, aby umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji publicznej – w przypadku braku wysepki dla pasażerów na przystanku – 100
- Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych pojazdem silnikowym – 250
- Naruszenie warunków dopuszczalności zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku – 100
Dodatkowo kierujący otrzyma za popełnione wykroczenie punkty karne, np.:
• nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu – 10 pkt
• nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania – 6 pkt
• niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej – 10 pkt,
• wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przed nimi – 10 pkt.