Już 25 stycznia 2023 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się gala finałowa XII małopolskiego konkursu „Odblaskowa Szkoła”, podczas której wyróżnione zostaną najbardziej zaangażowane w bezpieczeństwo na drogach środowiska szkolne.
„Gala jest podsumowaniem działań zrealizowanych podczas kolejnej edycji „Odblaskowej Szkoły” z drugiej strony stanowi formę wyróżnienia dzieci, ich rodziców, nauczycieli i szkół, za wysiłek jaki został podjęty w celu poprawy bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg.” – podkreśla Jacek Zalewski Prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Zwieńczeniem wieczoru będzie wyjątkowa część artystyczna, w której wystąpi Zespół Golec uOrkiestra z koncertem kolęd i pastorałek. Muzycy też doceniają prace dzieci dla poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. Jak mówią „dużo podróżujemy i widzimy, że potrzeba wiele pracy, by na naszych drogach było bezpieczniej, dlatego cieszymy się, że będziemy mogli spotkać się z ambasadorami bezpieczeństwa ruchu drogowego w Małopolsce.”
Zespół wykona najpiękniejsze, tradycyjne polskie kolędy. Pojawią się znane i mniej znane pastorałki, bogate w odwołania do góralskich tradycji i zwyczajów. Podczas koncertu, nie zabraknie również własnych kompozycji zespołu, które zagościły już w polskim repertuarze świątecznym na stałe.
„Odblaskowa Szkoła”, to projekt edukacyjny adresowany do uczniów szkół podstawowych w Małopolsce. Uczestnicy mają za zadanie przygotowanie różnego rodzaju działań promujących noszenie odblasków. Co roku młodzi ludzie przygotowują pokazy mody odblaskowej, organizują spotkania z seniorami, na których wyjaśniają starszym osobom dlaczego noszenie odblasków jest ważne i jak wpływa na bezpieczeństwo na drogach.
Uczniowie pełni zapału, działają bardzo pomysłowo. Niektóre projekty zostają wdrożone i spotykamy je w otaczającym nas świecie. To dzieci wymyśliły odblaskowe ubrania dla zwierząt. Kilka lat temu w projektach pojawiły się odblaskowe ubranka da psów i kotów, a dziś takie produkty znajdziemy w sklepach zoologicznych. Jedna ze szkół podstawowych zaprojektowała specjalne odblaski dla koni i jeźdźców i jedna z podkrakowskich stadnin stosuje już takie dodatki do uprzęży . W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 200 szkół z całego województwa małopolskiego. Dzieci aktywnie włączały się w szereg działań, które promowały korzystanie z elementów odblaskowych w swoim środowisku lokalnym.
Nagrody finansowe ufundowane przez Małopolską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego o znaczącej wartości służą zwycięskim szkołom do przygotowywania kolejnych działań edukacyjnych.
Nadkomisarz Joanna Biel – Radwańska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, związana jest z projektem od lat i zaznacza, że ważne jest to, jak wiele szkól bierze udział w konkursach. „Akcja skierowana jest do małopolskich szkół podstawowych i warto podkreślić,
że każdego roku cieszy się bardzo dużą popularnością.
Biorące w niej udział szkoły, realizując różnego rodzaju działania, pokazywały, że nie tylko uczą, ale również dbają o bezpieczną drogę uczniów zarówno do, jak i ze szkoły. Zrealizowanych już zostało 12 edycji „Odblaskowej Szkoły” i dzięki tej inicjatywie w sumie wzięło w niej udział ponad 3700 szkół podstawowych, 650 tys. uczniów zostało wyposażonych w elementy i kamizelki odblaskowe. Ukazało się ponad 30 tys. publikacji w mediach lokalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich promujących korzystanie przez pieszych z elementów odblaskowych. Ponadto akcja bardzo szeroko promowana była
w mediach społecznościowych. Przeprowadzono około 4 tys. konkursów plastycznych i wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. W ramach akcji uczniowie prowadzili działania edukacyjne wśród Seniorów, a także tworzyli piosenki i filmy o tematyce bezpieczeństwa na drodze. Prowadzenie takiej działalności profilaktycznej jest bardzo istotne zwłaszcza, że dzięki temu wypełniany jest prawny obowiązek korzystania z elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym.
Założeniem konkursu jest, by ten aspekt bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego, był najbardziej akcentowany w okresie jesiennym tj. wrzesień – październik, gdy panują zmienne warunki atmosferyczne, a tym samym zagrożenie dla pieszych jest bardzo duże.”
Partnerzy akcji Odblaskowa szkoła: Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Centrum Inicjatyw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Patronat Medialny nad galą objęli Program 1 Polskiego Radia, Polskie Radio Kierowców, Radio Kraków
To wyjątkowe przedsięwzięcie wspiera także Link4.