Najczęściej do wypadków z osobami pieszymi dochodzi w obszarze zabudowanym, jednak skutki wypadków mających miejsce w obszarze niezabudowanym są tragiczniejsze, gdyż prawie w co trzecim takim wypadku zginie człowiek.
Zdarzenia z udziałem pieszych, to w większości zdarzenia zakwalifikowane jako „najechanie na pieszego”, pozostałe to inne zdarzenia, w których pieszy został poszkodowany np. w wyniku zderzenia dwóch pojazdów, a następnie wjechania pojazdu na chodnik, wjechania w wiatę przystanku komunikacji, uderzenie w słup lub znak, który przewracając się uderzył w pieszego lub też pieszy przyczynił się do powstania wypadku drogowego nie doznając w nim obrażeń ciała.
Najwięcej wypadków spowodowali kierujący pojazdami, jednakże najwięcej osób zginęło w wypadkach, w których sprawcami byli sami piesi.
Siedząc za kierownicą samochodu pamiętaj:
- Jesienią i zimą widoczność może być bardzo zła także w ciągu dnia.
- Pieszy jest gorzej widoczny, nawet tam gdzie są oświetlone ulice, zwłaszcza gdy pada deszcz.
- Podczas złej widoczności piesi „zlewają” się otoczeniem. Przygotuj się, że zobaczysz pieszego w ostatniej chwili.
- Pieszy widzi samochód, ale nie zawsze Ty widzisz pieszego. Dlatego zwalniaj wszędzie tam, gdzie można spodziewać się pieszych.
- Na mokrej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu. Miej to na uwadze gdy dojeżdżasz do przejścia dla pieszych.
- Stopień obrażeń potrąconego pieszego jest uzależniony od prędkości jadącego pojazdu. Pieszy potrącony przez samochód jadący z prędkością 60 km/h ma 15% szans na przeżycie a z prędkością 50 km/h około 40 %. Nawet jeśli przeżyje często zostaje osobą niepełnosprawną do końca życia.