Każdy, kto jest kierowcą pojazdu, gdy z niego wysiada staje się pieszym. Tym bardziej powinien rozumieć sytuacje pieszych na drodze, jako tych słabszych uczestników ruchu.
Kierowca pojazdu zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Powinien też zawsze zwracać uwagę na zachowanie pieszych, którzy poruszają się jezdnią lub poboczem.
Pieszy, idąc jezdnią ma obowiązek ustępowania miejsca najeżdżającemu pojazdowi. Natomiast przejście dla pieszych jest miejscem szczególnym, powinno być dla pieszych azylem bezpieczeństwa. Tutaj pierwszeństwo ma pieszy znajdujący się na przejściu. Jednak prawa pieszych nie zawsze są respektowane przez kierowców. Tak więc, zarówno praktyka jak i przepisy wskazują, że piesi zawsze powinni zachować szczególną ostrożność na przejściu. Przede wszystkim po to, by zadbać o własne życie i zdrowie. Osoba piesza musi więc ocenić, czy wchodząc na jezdnię da szansę kierowcy na bezpieczne zatrzymanie pojazdu. Zasada szczególnej ostrożności dotyczy także kierujących. Oni również powinni przewidywać czy zdążą zatrzymać pojazd, jeśli pieszy znajdzie się na przejściu.
Obserwując zachowania pieszych bardzo często można zauważyć, że nie skupiają oni uwagi przechodząc przez jezdnię, bywa, że są zaabsorbowani rozmową przez telefon, słuchaniem muzyki albo po prostu nie rozglądają się. Choć zasada: spójrz w lewo, potem w prawo, znowu w lewo i dopiero przechodź powinna być wszystkim dobrze znana. Pamiętajmy, że pośpiech, przechodzenie na czerwonym świetle, przebieganie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych – często prowadza do wypadku..
Rozproszenie uwagi dotyczy także kierujących pojazdami, którzy w czasie jazdy korzystają z telefonów komórkowych, czy też zajmują się ustawianiem radia. Takie zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje. Zwłaszcza podczas złych warunkach atmosferycznych, jakie obecnie mamy na drogach.