31 maja w Małopolsce wystartowały warsztaty brd „Mistrzowie w drodze” dla młodzieży. Udział w nich zadeklarowało blisko 1200 uczniów, ostatnich klas szkół średnich. Ci z nich, którzy posiadają już prawo jazdy mają szansę przejść treningi z doskonalenia techniki jazdy z wykwalifikowanymi instruktorami na specjalnych torach.
„Mistrzowie w drodze” to trzecia edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym organizowanego przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Grupę LOTOS skierowanego do najmłodszych kierowców. Ogólnopolska kampania ogłoszona została 9 maja, a już w pierwszych tygodniach od startu na terenie województwa małopolskiego udział zadeklarowało blisko 1200 uczestników. Na tym etapie działań eksperci brd odwiedzają uczniów ostatnich klas szkół średnich, by przeprowadzić warsztaty edukacyjne. Z grona uczestników spotkań po zdanych testach wiedzy, zostaną wyłonieni kandydaci do dalszych szkoleń na treningach doskonalenia techniki jazdy.
Pierwsze warsztaty odbyły się 31 maja w Zespole Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej. –Zajęcia stwarzają możliwość dialogu, pozwalają na to by uczestnicy przedstawili swój punkt widzenia i by eksperci mogli się do niego odnieść. To świetna forma praktycznego podejścia do zagadnień i realizacji doświadczeń podnoszących świadomość w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi Jacek Zalewski Prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, organizatora przedsięwzięcia.
Podczas spotkania nadkomisarz Joanna Biel – Radwańska z Małopolskiej Komendy Wojewódzkiej Policji pomogła młodzieży zrozumieć błędnie interpretowane przepisy ruchu drogowego i nieprawidłowo postrzegane zdarzenia na drodze. Młodzi dzielili się swoimi doświadczeniami za kierownicą i wskazywali potrzeby wyjaśnienia różnych sytuacji, choćby w jaki sposób przebiega kontrola policji, jakie powinności ma kierowca.
Uczniowie oglądali film „Mistrzowie w drodze”. Największe wrażenie zrobiły na nich wypowiedzi młodych kierowców osadzonych w więzieniu za spowodowanie wypadków drogowych. -Usłyszałem huk i nie do końca wiedziałem, co się stało. Aż wysiadłem z samochodu i zobaczyłem, że jest za późno. Rowerzysta leży na ulicy i nie rusza się, a rower jest w dwóch częściach” – przejmująco opowiadał jeden ze skazanych. -Leżałam obok niej i trzymałam ja za rękę w czasie, kiedy umierała –mówiła bohaterka filmu.
Ważnym doświadczeniem dla uczestników warsztatów był też udział w eksperymentach z użyciem alkogogli czy narkogogli. Podobnie dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się sprawdziany własnych zachowań z refleksomierzem i aparatem Piórkowskiego. Komentarza podczas tych doświadczeń na bieżąco udzielał Mateusz Grzebinoga – psycholog transportu, instruktor jazdy i egzaminator.
Na koniec wyłoniono tych szczęśliwców, którzy mają szansę zakwalifikować się na trening doskonalenia techniki jazdy. Dla młodego kierowcy to szansa poznania, w kontrolowanych warunkach, krytycznych sytuacji, jakie zdarzają się na drodze, a przede wszystkim zdobycie umiejętności pozwalających unikać takich niebezpieczeństw w przyszłości.
Kolejne spotkania w małopolskich szkołach odbędą się w najbliższych dniach (w Dobczycach, Krakowie i w Nowym Sączu), a pierwsze treningi z doskonalenia technik jazdy zostaną przeprowadzone jeszcze przed wakacjami.