Bezpieczeństwo w ruchu drogowym stanowi, w ostatnim czasie, jeden z głównych tematów poruszanych w przestrzeni publicznej. Jesień ma bardzo istotne znaczenie dla bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, takich jak piesi, rowerzyści czy osoby poruszające się na UTO lub hulajnogach elektrycznych. Wcześnie zapadający zmrok, ograniczona przejrzystość powietrza sprawiają, że kierującym samochodami trudno jest dostrzec pieszego czy rowerzystę, którzy nie korzystają z elementów odblaskowych czy wymaganego przepisami prawa oświetlenia. Niestety, niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nie dysponują systemami bezpieczeństwa biernego czy czynnego, nie posiadają strefy zgniotu, dlatego też wypadki z ich udziałem należą do tych najbardziej tragicznych.
Według danych Policji w 2023 roku aż 45,7% ofiar wypadków drogowych stanowią niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Aż 23,6% wypadków drogowych było z udziałem pieszych, w których zginęło 457 z nich, a 4,609 odniosło obrażenia ciała, bardzo często na tyle poważne, że ograniczają ich zdolność powrotu do normalnego funkcjonowania.
Dlatego bardzo ważne jest aby podnosić świadomość uczestników ruchu drogowego w zakresie przestrzegania przepisów prawa. To przede wszystkim od zachowania samych pieszych i rowerzystów zależy ich własne bezpieczeństwo. Zwracanie uwagi kierującym pojazdami na zachowanie szczególnej ostrożności w sytuacji zbliżania się do przejścia dla pieszych, przejeżdżania obok przystanków komunikacji publicznej, czy w miejscach znacznego natężenia ruchu pieszych i rowerzystów, powinno przynieść efekt ograniczenia wypadków drogowych z udziałem tej grupy uczestników ruchu drogowego.
Właśnie to będzie przedmiotem najbliższego seminarium „Bezpiecznie – chce się żyć” realizowanego w ramach kampanii „Wspólnie na rzecz poprawy bezpieczeństwa”, które odbędzie się 26 października 2024 r. o godz. 18:00 na COS Torwar. Zajmiemy się sprawami dotyczącymi zarówno niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak i kierowców. Zwrócimy uwagę na najważniejsze przyczyny, skutki zdarzeń drogowych oraz pokażemy, jak wiele inicjatyw jest podejmowanych by na drogach było bezpieczniej.
Kampania „Wspólnie na rzecz poprawy bezpieczeństwa” to także edukacja w zakresie ochrony przeciwpożarowej a tym razem program „998-112 Numery Twoich Przyjaciół” będzie dotyczył tlenku węgla. Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny? Kto jest narażony na działanie tlenku węgla? Jak zapobiegać zatruciu?
Całość programu uatrakcyjni koncert Zespołu Zakopower.
Tego wieczoru będą z nami przedstawiciele Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendy Stołecznej Policji, Straży Pożarnej i oczywiście Państwo – słuchacze i widzowie. Będą także z nami Partnerzy: Tramwaje Warszawskie, PGE Polska Grupa Energetyczna, Budimex, Fundacja Totalizatora Sportowego i wielu innych, którym pięknie dziękujemy.